Moucha na zelí: 5 receptů bez „chemie“, které ne všichni zahrádkáři znají

Prozradíme vám, jak bojovat proti běláskům pomocí lidových receptů – čím a kolikrát stříkat.

Bělásek zelný na zelí – čím ho postříkat / koláž , foto depositphotos.com

Ještě jsme nestihli vysadit sazenice zelí na zeleninové zahradě a už je na něm bělokřídlec. Jedná se o bílou a jemnou mušku, která žije pod listem zelí a při dotyku přátelsky vzlétne. Zkušení zahrádkáři vědí, že tuto mušku je třeba odehnat, jinak zkazí celou úrodu. Nespěchejte však běžet do obchodu pro „protijed“ – zkuste s ní nejprve bojovat pomocí lidových receptů. Prozradíme vám, jak se zbavit běláska nejen na zelí.

Co je to bělásek a jak je nebezpečný

Bělásek je malý motýl. Je tak malý, že vypadá jako komár, a jeho bílá barva může být zavádějící – řekněme, jak může škodit. Pokud si však nad zelím všimnete mračen bílého hmyzu, je to signál, že je třeba „sekáče“ vyhrabat.

V čem spočívá nebezpečí blanokřídlých? Tento motýlí škůdce miluje vlhkost a velmi dobře se cítí při teplotách kolem 24-26 °C, při kterých se velmi rychle rozmnožuje. Bejlomorka sedí hlavně pod listy zelí, dospělý hmyz se živí šťávami ze spodních listů. Časem začne zelí žloutnout, pak se na něm objeví černé skvrny a samotná zelenina začne špatně růst a stane se nevhodnou k jídlu. Kromě toho může bejlomorka přenášet další choroby, které se obtížně léčí.

Bělotrn neškodí pouze zelí – napadá i rajčata, okurky, cukety, papriky, lilek, saláty, celer a zahradní květiny. Boj se škůdcem je třeba zahájit, jakmile si ho všimnete – pak to bude snazší a obejdete se bez „chemie“. Pojďme zjistit, jak tuto bělásku poslat pryč.

Bělokřídlec na zelí – jak se ho zbavit bez „chemie“

Bělotrn je zákeřný, protože si dokáže zvyknout na to, co by ho ve skutečnosti mělo zabít. Nezřídka se stává, že stejný recept, který používá váš soused, u vás nefunguje. Proto jsme pro vás připravili několik osvědčených prostředků, abyste měli z čeho vybírat a v případě potřeby vyzkoušet něco jiného. Nezapomeňte, že se nejedná o „chemii“, takže jednou nemusí zabrat – ošetření bude třeba opakovat v intervalu každých 5 dní nebo podle toho, jak se hmyz objeví.

Bejlomorka na zelí – čím postřikovat:

  • roztok mléka, oleje a sody – smíchejte 100 ml tekutého mýdla, 100 ml slunečnicového oleje, 1 lžíci sody, půl litru mléka a 5 litrů vody a ošetřete listy ze všech stran;
  • Česnekový nálev – rozdrtíme (nastrouháme nebo propasírujeme přes mixér) 100 g oloupaných stroužků česneku, zalijeme je půl litrem vody a necháme 5-6 dní louhovat. Zřeďte 5 ml vzniklého nálevu v 1 litru vody a postříkejte postižené rostliny;
  • roztok jódu a sody – do 1 litru vody přidejte 40 g mýdla, 1 lžičku jódu a 2 lžíce sody, vše promíchejte a doplňte objem čisté vody na 10 litrů, zelí ihned ošetřete;
  • nálev z pelyňku – 2-3 polévkové lžíce byliny přelijeme 1 litrem vody, trváme 2 dny, nebo nálev z řebříčku – 3-4 polévkové lžíce suché drcené byliny přelijeme 1 litrem vody a necháme 2-3 dny vyluhovat;
  • 2 hořké papriky zalít vodou a nechat 3 dny vyluhovat, přecedit, přidat do směsi 1/2 kusu dehtového mýdla, 1,5 litru mléka, 100 g rostlinného oleje, 15 litrů vody, vše dobře promíchat (zde lze přidat i 2 balení (80 g) biopreparátu „Actophyt“).

Kromě toho můžete také proudem vody smýt larvy blanokřídlých a lepkavý povlak z nich. Poté je třeba rozpustit 3-4 lžíce tekutého dehtového mýdla v 0,5 l vody a listy otřít houbou. Tato metoda je však vhodná, pokud na pozemku není mnoho zelí. Některým zahradníkům se také podaří zavěsit nad zelí lepicí pásky na mouchy, na které se bílé mouchy přilepí.

Již dříve jsme si řekli, jak nebezpečný je v zeleninové zahradě a na zahrádce brouk kutálek a jak se ho zbavit.

Možná vás budou zajímat také novinky:

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog chilli paprik a rajčat

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: