Zapomeňte, co je phytophthora na rajčatech: lidové prostředky se 100% výsledkem

Poradíme vám, jak pochopit, že se na rajčatech objevila fytoftora – co s rostlinou dělat a jak ji vyléčit.

Jak ošetřit rajčata proti phytophthora – tipy / depositphotos.com

Phytophthora je houba, která se stává příčinou fytoftózy, která zpravidla postihuje solankovité plodiny, včetně rajčat. Její nebezpečí spočívá v tom, že takové onemocnění rostlinu zničí během několika dní, proto každý zahrádkář musí přesně vědět, co dělat, pokud se fytoftora na rajčatech objeví.

Jak vypadá fytoftora na rajčatech – zjevné příznaky

Oblíbeným místem pro tuto houbu jsou husté výsadby, kam téměř neproniká vzduch a sluneční světlo, a také místo s pravidelnými změnami teplot. Obětí fytoftózy se nejčastěji stávají rajčata, o která se špatně pečuje – porušují se pravidla zálivky nebo harmonogram hnojení.

Abychom pochopili, jak porazit fytoftorózu na rajčatech, musíme ji umět rozpoznat:

  • skvrny na spodní straně listů rajčat;
  • usychání a opadávání listů;
  • tmavnutí plodů;
  • černé tečky na rajčatech.

Je důležité si uvědomit, že Phytophthora je houževnatá houba, která žije na všech částech rostliny – na semenech, výhoncích, plodech i v půdě. Může zasáhnout jak zahradní nářadí, tak stěny skleníku, proto je třeba s „nepříjemností“ bojovat rychle a komplexně.

Phytophthora se objevila na rajčatech – jak bojovat s lidovými prostředky

Pokud si uvědomíte, že je choroba v počátečním stádiu, existuje šance, jak se s ní vypořádat bez použití chemických prostředků. Můžete se pokusit vystačit s „babskými“ metodami:

  • 35 g suchých kvasnic zředěných v 1 litru syrovátky, louhovat 5 hodin, každých 10 dní rostliny postříkat;
  • 3 lžíce jedlé sody zředit v 10 litrech vody, přidat 20 g tekutého mýdla, ošetřit rajčata každých 7-10 dní;
  • 1 litr kefíru zředit v 10 litrech vody, přidat 20 kapek jódu, trvat 2 hodiny, pak okamžitě postříkat rostliny.

Pokud nevíte, jaký je nejúčinnější prostředek na fytoftoru na rajčatech, kromě tří výše uvedených, napovíme -. měděný drát. Biologové tvrdí, že hniloba se tohoto materiálu velmi bojí.

Můžete jím jemně propíchnout stonek ve výšce 10 cm od půdy, pak ionty mědi proniknou rychleji do samotné rostliny a „vyženou“ fytoftoru. Pozor – tuto metodu lze použít pouze na zdravé a silné stonky.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog chilli paprik a rajčat

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: