Co dělat, když zimní česnek vyklíčí před chladným počasím: existuje jeden jednoduchý způsob, jak to udělat.

Nevadí, když zimní česnek vyklíčí na podzim – zde je návod, jak ho ochránit před mrazem.

Co dělat, pokud vyklíčil zimní česnek / koláž , foto depositphotos.com

Zimní česnek se obvykle sází na podzim – sklízet ho pak můžete až po zimě. Stává se však, že podzim je tak teplý, že pod ním zasazený zimní česnek stihne vyklíčit. Co dělat, když zimní česnek vyklíčil na podzim, a jak ho chránit před zimními mrazy – to nám řekněte v materiálu.

Samotný česnek – zimovzdorný, to znamená, že se nebojí chladu. Ale přesto, pokud vyklíčí na podzim brzy, nemusí snášet mrazy a jeho horní sazenice zahynou. Existuje dobrá zpráva – česnek bude stále růst, neexistuje příliš dobrá – poroste jen část vysazených. Pokud tedy česnek vyklíčil již před mrazy, je lepší ho před nadcházejícím chladným počasím chránit.

Proč zimní česnek vyklíčil na podzim

Děje se to takto. A není to tím, že jste ho zasadili brzy (i když se to může stát), ale hlavním důvodem je teplé počasí s plusovou teplotou vzduchu. Vysazený pod zimní česnek by měl v ideálním případě jen zakořenit, přezimovat a po zimě vyklíčit. Ale klima se mění a podzim a zima se vyznačují abnormálně vysokými teplotami. Proto se česnek rozhodne, že zima nebude, a protože je zakořeněný, je čas růst. Mimochodem, stejně tak cibule vysazená pod zimou.

Proto byste se při výsadbě česneku na zimu měli vždy zaměřit na předpověď počasí, a to dlouhodobou, a ne na obecně uznávané termíny výsadby. Siti s naklíčeným česnekem však lze napravit.

Zimní česnek vyklíčil – co dělat?

Česnek je třeba mulčovat, to znamená přikrýt ho v předvečer mrazů: sledujte předpověď počasí, pokud zítra mrzne – přikryjte ho dnes.

Jaký je nejlepší způsob zakrytí česneku na zimu? Pro mulčování můžete použít:

  • listí – listí by mělo být zdravé, bez plísní a hmyzu;
  • seno;
  • sláma – nasekaná a započatá fermentace (čerstvá sláma odebírá dusík z půdy);
  • rašelina – sušená a nasekaná, ale ne čerstvá;
  • lapnik – čistý a zdravý, bez červených skvrn;
  • piliny – doporučuje se smíchat je s borovým jehličím, aby odpuzovaly myši.

Za suchého počasí přikryjte 7 cm silnou vrstvou. Agrovlákno lze natáhnout na vrchní část před větrem a na okrajích přitlačit k zemi. Vezměte v úvahu úroveň kyselosti půdy – pokud je vysoká, nemělo by se používat jehličí, rašelina nebo piliny. Pokud existuje možnost, že by česnek pod mulčem mohl napadnout hmyz, doporučuje se přidat do krycího materiálu cibulové slupky.

Tip: Abyste zabránili vyklíčení česneku i v teplém podzimu, sázejte ho do hloubky 10 cm, a pokud ho sázíte v hlávkách, tak do hloubky 15 cm. Tím ho ochráníte před anomáliemi počasí.

Share to friends
Rating
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Blog chilli paprik a rajčat

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: